sobota 13. ledna 2018

Volba prezidenta: Proč a koho budu volit v druhém kole

Moji milí,

vítám vás u prvního článku v tomto roce. Prvním článkem v tomto roce mělo být původně povídání o mých plánech a cílech. Koncept mám už hotový, nakonec jsem však vydání článku odložil a budu se věnovat aktuálnímu tématu a tím jest volba prezidenta České republiky.

Jakožto milovník historie se o politiku od dospívání velice zajímám a řekl bych, že jsem schopen ji vnímat v širších souvislostech. Mnozí přátelé a známí s mými politickými názory nesouhlasí. Možná to může být tím, že jsem se přestěhoval do Prahy, ale mé politické názory se tím nezměnily a volím úplně jinak, než většina lidí v Praze. Ano, volil jsem a budu volit Miloše Zemana a nestydím se za to.


Původně jsem se nechtěl k tomuto tématu vůbec vyjadřovat. Do diskuzí na sociálních sítích ani v médiích se většinou nevyjadřuji. Není to proto, že bych se bál argumentace a diskuze, jen jsem bohužel zjistil, že jí většina lidí není absolutně schopná. Politické diskuze většinou končí tvrdými hádkami, zcela zcestnými výmysly, které nelze považovat ani za argumenty a mnohdy nenávistnými urážkami nejen na osobu daného politika, ale i na tu vaši. Takových diskuzí se odmítám účastnit, naopak konstruktivní debatě jsem se nikdy nebránil. Bohužel musím přiznat, že je málokdy s kým ji vést, většina lidí, které znám se o politiku nezajímají a nejsou schopni vlastně vůbec argumentovat proč podporují daného kandidáta a danou stranu a vaše argumenty neuznávají a slyšet je vlastně nechtějí.

Přesto jsem se rozhodl k tomuto tématu nyní vyjádřit, protože to co se odehrávalo před volbou, během ní a myslím, že se ještě odehrávat bude, mě mírně řečeno zvedlo ze židle a přesvědčilo mě to v tom, abych se ještě více zatvrdil ve svých názorech.

Předně jsem poznal kohosi, s kým jsem měl na většinu věcí podobný názor. Když se však tento člověk seznámil s mými názory a zjistil, koho budu volit, úplně mě zazdil. Nepřijde mi normální, aby se lidé pro své odlišné politické názory nenáviděli a přestávali se spolu bavit a stýkat. Vždycky jsem byl k názorům druhých lidí tolerantní, pokud je podpořily logickými argumenty. Za sebe říkám, ať si každý volí koho chce. Ale máme právo urážet druhou stranu sprostě, protože volí jinak? Máme právo odsuzovat lidi na základě jejich volby? Nejsou právě ti, kteří toto konají slabí na duchu?

Další z věcí, co mě přesvědčila o tom, že za své názory musím bojovat je zcela nechutné ovlivňování voleb, kdy Zemanovi odpůrci začali šířit, že není třeba, aby jeho voliči nechodili k prvnímu kolu voleb. Něco takového považuji za něco nepřijatelného. Jsem rád, že se to objevilo i v médiích a bylo řečeno, že vlastně všichni, kteří tento obsah sdílejí se dopouštějí trestného činu maření voleb, za což jim hrozí i postih.

A nakonec protest jakési polonahé ženštiny, která se vrhla na prezidenta ve volební místnosti. Něco takového by měl každý slušný člověk odsoudit jako absolutní nehoráznost, ať už s prezidentem souhlasí, nebo ne. Upřímně, každý slušný člověk by se lekl, kdyby se na něj někdo takto vyřítil.

Ještě bych se rád vyjádřil k tomu, že absolutně nesouhlasím s tvrzením, že Miloš Zeman rozděluje společnost. Domnívám se, že společnost rozděloval, rozděluje a rozdělovat bude jakýkoliv politik. Protože demokracie je o tom, že část daného člověka do dané funkce zvolí a souhlasí s ním a část jej nezvolí a nesouhlasí s ním. Ať bude na hradě a v parlamentu sedět kdokoliv, vždy tu bude jedna strana spokojená a jedna nespokojená. Myslím, že o tom demokratická společnost je. Jsou to většinou zarytí odpůrci současného prezidenta, kteří nerespektují volbu většiny a uráží ostatní voliče pro jejich volbu.

Budu se opakovat, ale jak už jsem psal v mých starých článcích, ve dvou přímých volbách prezidenta jsem neshledal kandidáta, který by se mohl prezidentovi rovnat. Proč? Miloš Zeman v sobě spojuje mnohé vlastnosti, kterých si na lidech vážím. Jako každý jiný člověk, má samozřejmě své pozitivní a negativní stránky. Pro mě u něj převažují pozitiva nad negativy. Zemanovi to neuvěřitelně pálí a je to nesmírně inteligentní člověk, ač se druhá strana snaží tvrdit opak. Když sleduji debaty s ním, vidím že má velmi rozsáhlý přehled o aktuálních tématech, které společnost trápí a ke všemu se dovede věcně a rychle vyjádřit. Je to skvělý rétor, který své proslovy pronáší z patra. Zatím jsem neviděl, že by Zeman v ruce držel papírek a z něho svůj proslov předčítal.

Podle mého názoru Miloš Zeman dobře zná potřeby občanů a chrání zájmy české republiky. Raději uvidím na hradě silnou a nezávislou osobnost, která řekne nahlas i nepopulární názory a dovede si za nimi stát, i když ví, že ho properou všechna média a odpůrci, než figurku, co sice bude reprezentovat, ale bude bez názoru a na hradě bude sedět na ozdobu.

V České republice sice máme parlamentní demokracii, ale role prezidenta je zde od nepaměti silná a důležitá. V době krize vstupuje do dění prezident a zasahuje. Každý z prezidentů, které jsme zatím měli, toho činil po svém a využíval své autority. Současný prezident autoritu má a už to několikrát předvedl. Možná vzbudím negativní emoce, ale je mi to jedno. Líbilo se mi například, když nás po třech letech konečně zbavil Nečasovy vlády, která proslula tolika aférami a kauzami, že to snad od založení republiky nemělo obdoby.

Někteří kritici namítají, že nás Miloš Zeman táhne směrem na východ. Já s tímto názorem nesouhlasím. Miloš Zeman je podporovatelem Evropské unie, ale samozřejmě kritizuje některá její opatření, to je známý fakt. Podle mě, není Zeman na západě vítán především pro svou rétoriku proti imigrantům, což samozřejmě nehraje západním zemím, které se snažily vnutit státům EU nelegální imigranty do karet. Na Zemanových aktivitách v Rusku a Číně nevidím nic špatného, pokud se nepletu  šlo především o uzavírání obchodních dohod, které měly přinést českým podnikatelům nové příležitosti.

Je toho hodně, co bych k tomuto tématu mohl napsat a většinu mých názorů už jsem vyjádřil v jiných článcích a příspěvcích. To s jakou nenávistí a zarputilostí vystupuje většina Zemanových odpůrců, netvrdím, že všichni, ve mě vyvolává otázku, jak si mohou neurvalí, sprostí lidé, kteří nazývají Zemanovy voliče stádem všeho možného, kteří píší ty nejsprostší komentáře, pořvávají po náměstích, zakládají události, že půjdou na pohřeb živého člověka a mnohdy i přejí smrt, jak si mohou dovolit hlásat cosi o demokracii, pravdě a lásce? Nedalo by se to považovat za pokrytectví?

Za sebe tedy říkám, že můj hlas patřil a bude patřit Miloši Zemanovi. Protože raději uvidím na hradě někoho s pevnými názory a postoji, který umí říct nepopulární věci nahlas, ale je jistou, že zasáhne bude-li potřeba svou autoritou. Rozhodně říkám ne, jeho proti kandidátovi, o kterém většina jeho voličů nikdy před tím neslyšela. Člověk, který nemá pevné názory a postoje, nikdo vlastně neví co chce a jaká je jeho vize, své názory mění a mate společnost. Rozhodně říkám ne někomu, komu nevadí uprchlické kvóty, které jsou svým způsobem ne dohodou, ale diktátem, někomu, komu nevadí církevní restituce, někomu, komu jsou dobří občané k tomu, aby jej zvolili, ale už podle něj nejsou dost kvalifikovaní a inteligentní, aby se rozhodli v referendu, jestli chtějí setrvat v Evropské unii nebo ne. Takový kandidát sice bude možná hezky reprezentovat, ale to je tak všechno. Zamysleme se tedy na dopady našich rozhodnutí dříve, než začneme urážet druhou stranu.

Nezapomínejte, že rozhodně není v pořádku, aby se lidé kvůli volbě prezidenta nenáviděli a uráželi, kde jenom mohou.

Hezký večer. :)

1 komentář: